While I can say nothing about Gwyneth's recipes, I can say that Beth uses lazy math in her calculations. Is she using a full dozen eggs for one meal? A full 3-lb bag of flour? The full can of olive oil spray? Perhaps she should calculate the true cost of the meals, which would still be crazy expensive, without exaggeration.
Also, who would spend $3 on chickpeas? They're at most a dollar a pound and who's going to eat three pounds of boiled chickpeas in one meal?
Whoever wrote that is either not accounting for the price of ingredients in the quantities in which they come versus the quantities used ($3.69 worth of salt on your omelet is probably fatal, it takes less salt than you might think to kill a person), or is just making things up: I had two lovely pieces of sole for dinner last night, they ran me about five bucks from Ballard Market.
So the "story" here is that if you take several of her recipies, add in the most expensive ingredients which, as the aticle states, are merely suggestions, the recipies can get very expensive.
If you took almost any cookbook and cherry picked recipies and ingredients, you could put together a very expensive meal. Especially if it is a cookbook designed to use health/health fad foods. I have a down-home southern cookbook where one dish itself could easily cost around $100, because it uses very weird ingredients.
Yeah, the book is more of an exposé on rich people cooking than a cookbook. This will be bought for the same reasons people watch E! and read entertainment magazines.
Still, that $300 for 3 meals is a bit of a stretch. Prices are for cans, bottles, and bags, ignoring the possibility that mostingredients can be divided up into multiple meals. Also, whatever shop she's using charges 2-3x what my local specialty shop charges. Let alone the grocery.
@1 and @2 have it exactly right: Expensive and pretentious, sure, but Greenfield didn't calculate the prices fairly. That $3.69 box of salt is probably about a pound, will last a long time.
I notice, too, that "Coarse Sea Salt" is listed at $3.69 in the omelet recipe, but $10 in the salad recipe. Apparently salt triples in price at lunchtime.
Even if you hate her, that's no reason to butcher the math. Dumb article.
Where can I find this $11.25 sole filet they mention? Here it's all like $4 a pound ... And that $18.50 can of tuna? Now I feel like my $6 can isn't the best out there!
Also, who would spend $3 on chickpeas? They're at most a dollar a pound and who's going to eat three pounds of boiled chickpeas in one meal?
If you took almost any cookbook and cherry picked recipies and ingredients, you could put together a very expensive meal. Especially if it is a cookbook designed to use health/health fad foods. I have a down-home southern cookbook where one dish itself could easily cost around $100, because it uses very weird ingredients.
Cue nonsensical, maufactured outrage.
Still, that $300 for 3 meals is a bit of a stretch. Prices are for cans, bottles, and bags, ignoring the possibility that mostingredients can be divided up into multiple meals. Also, whatever shop she's using charges 2-3x what my local specialty shop charges. Let alone the grocery.
But hey, $300/day makes a good story.
Why am I commenting on this article?
GODDAMMIT.
I notice, too, that "Coarse Sea Salt" is listed at $3.69 in the omelet recipe, but $10 in the salad recipe. Apparently salt triples in price at lunchtime.
Even if you hate her, that's no reason to butcher the math. Dumb article.
They're meant for people who want to be her peers. Similar to how Whole Foods sets up shop in places with many *striving* middle class families.